Darázs ellen házilag – működik az ecet vagy kell ennél több?

darazs-ellen-hazilag

Alig várjuk a jó időt, de vele együtt megérkeznek azok is, akiket kevésbé látunk szívesen a kertben vagy az erkélyen. A darazsak kora tavasztól őszig jelen vannak, és ha egyszer beköltöznek a terasz alá vagy a padlásra, nehéz tőlük megszabadulni. Ráadásul nemcsak zavaróak, de csípésük allergiás reakciót is okozhat. Sokan keresik mostanában, hogy milyen permetszer hatásos darázs ellen házilag, vagy tényleg működik-e az ecet darázs ellen. Jó hír, hogy léteznek természetes megoldások – de nem árt tudni, hol vannak a határok.

Méh vagy darázs? Nem mindegy, kit üldözöl el

Sokan első látásra nem tudják eldönteni, hogy darázs vagy méh repül-e körülöttük. Pedig a különbség nemcsak külsőre, hanem viselkedésre és ökológiai szerepükben is fontos.

Képmehdarazs
JellemzőMéhDarázs
SzínSzőrös, barnássárgaCsupasz, élénk sárga-fekete
TestZömök, bolyhosKarcsú, fényes
MagatartásNem támad, ha nem bántjákKönnyen agresszív
SzerepBeporzó, védettRagadozó, zavaró
VédekezésSzúr egyszer, elpusztulTöbbször is szúrhat

A méhek védelme közös érdek

A méhek beporzó tevékenysége nélkül nincs gyümölcs, zöldség vagy virágzás. A házi méh ráadásul csak akkor szúr, ha sarokba szorítják, és még akkor is inkább elmenekülne. Ha tehát virágillatú parfüm vagy élénk ruha miatt közelebb jön, ne csapj le rá – pár másodperc múlva elrepül, csak érdeklődik.

A lódarázs – külön kategória

A lódarázs jóval nagyobb a darazsaknál, hangosabb, robusztusabb testű, és sötétebb, néha vöröses árnyalatú. Fészkét nagyon erősen védi, és éjszaka is aktív lehet, de általában nem támad, ha nem bolygatják. Bár csípése sokkal fájdalmasabb, alapvetően nem keresi az ember közelségét, nem jön cukros ételre, italra. Ha viszont fészek van a közelben, óvatosan kell eljárni – és nem ajánlott házilag irtani, mert a támadás veszélye magas.

Ecet darázs ellen – csodaszer vagy városi legenda?

Az ecet gyakran felbukkan a házi rovarriasztók között, és nem véletlenül: erős szaga sok rovart zavar. A darazsak azonban nem mind egyformán érzékenyek rá. Az ecet rövid távon elriaszthatja a darazsakat, különösen ha illóolajjal kombinálod. Viszont önmagában nem elég, ha már beépített fészkük van, vagy rendszeresen visszatérnek.

leveltetu
Egy meleg tavaszi reggelen, amikor az ember végre lehuppan a balkonon egy bögre kávéval, elsőre talán nem a levéltetvek jutnak eszébe. Aztán rápillant a friss hajtásokra – és ott vannak. Apró, zöldes-feketés csapatokban, szépen, sorban: levéltetvek. A virágzó muskátlik, a leander, a paprika, a rózsa – egyik sincs biztonságban. És ilyenkor sokan nem a permetezős...
Olvasd tovább

Tipp: Ecetes-szegfűszeges tálat is kitéhetsz – a szag zavarja őket, és távolabb maradhatnak.

Házi darázsriasztó permetszer – amit otthon is elkészíthetsz

Ha inkább természetes megoldásban gondolkodsz, próbáld ki az alábbi házi permetet, amit kerti bútorokra, korlátra, ajtófélfára is fújhatsz:

Recept 1 – Ecetes-illóolajos keverék

  • 1 dl víz
  • 1 dl 10%-os ecet (lehet almaecet is)
  • 10 csepp borsmenta, citromfű vagy teafa illóolaj
  • 1 evőkanál citromlé (extra szaghatás)

Keverd össze, öntsd szórófejes flakonba. Fújd oda, ahol gyakran megjelennek – árnyékolók, szellőzők, kerti asztal környéke.

Tipp: ne használd növények levelére, mert az ecet perzselheti a zöld részeket napfényben.

Recept 2 – Csípős paprikás-kapcsolat

Ez már intenzívebb:

  • 1 dl víz
  • fél teáskanál őrölt cayenne bors vagy chili
  • 1 evőkanál ecet
  • 10 csepp borsmentaolaj

Alaposan keverd el, szűrd le, majd fújd le vele a kerítést, ereszt, árnyékolót. A darazsak nem bírják az erős, csípős illatokat.

Tipp: használj kesztyűt és kerüld az arcot, szemkörnyéket fújás közben!

Mi működik még darázs ellen házilag?

A permetezés mellett érdemes pár megelőző és riasztó trükköt is bevetni, hogy ne is akarjanak közel jönni.

Darázscsapda PET-palackból

Vágj félbe egy 1,5 literes palackot, az alsó részébe önts:

  • 1 dl víz
  • 1 evőkanál cukor
  • 1 kis darab hús vagy lekvár

Fordítsd bele a felső részt, tölcsérként. A darazsak bemennek, de nem tudnak kijönni.

Tipp: helyezd messzebb a terasztól, hogy ne odavonzódjanak!

Álfészek trükk – meglepően működik

A darazsak kerülik egymás territóriumát. Ha egy papírgombócból készítesz álfészket, és felakasztod az eresz alá, azzal azt az illúziót keltheted, hogy ott már van egy kolónia.

Tipp: papírzacskó vagy újságpapír is megteszi – csak legyen gömbszerű, fészekre emlékeztető.

Illatok, amiket nem bírnak

A darazsak különösen kerülik a következő illatokat:

  • Borsmenta
  • Eukaliptusz
  • Teafa
  • Citromfű
  • Szegfűszeg

Ezekből illóolajat párologtathatsz kültéren is – mécsessel vagy aroma diffúzorral.

Mikor ne próbálkozz házilag?

Ha a darazsak már fészket raktak a padláson, redőnytokban vagy más nehezen hozzáférhető helyen, ne próbálj meg vegyszer nélkül fellépni. Ilyenkor:

  • Veszélyes lehet a csípés (főleg allergiásoknál)
  • A házi permet csak ideiglenes megoldás
  • Könnyen agresszívvé válhatnak

Ebben az esetben érdemes szakemberhez fordulni vagy speciális darázsirtó habot használni, amit este – sötétedés után – óvatosan lehet kijuttatni.

A darázs ellen házilag készített permetszerek működhetnek, ha időben elkezded a védekezést. Az ecet önmagában nem csodaszer, de megfelelő kombinációban (illóolajjal, citromlével, csípős fűszerrel) hatásos lehet. A megelőzés legalább ilyen fontos: ne hagyj kint maradék ételt, ne tárold a komposztot nyitottan, és használd bátran a fenti trükköket.

A darazsakat kiirtani nem mindig szükséges – de az biztos, hogy nem szívesen osztozunk velük a teraszon. Ezekkel a házi praktikákkal viszont elérheted, hogy inkább a szomszédhoz menjenek – persze csak képletesen.